MISTRZ JYRKI SAARIO

defendo_jyrki-saarioŻycie twórcy Skandynawskiego Defendo Mistrza Jyrki Saario jest ściśle związane ze studiowaniem i pogłębianiem wiedzy w zakresie walki ulicznej i sportowej. Od 40 lat trenuje kickboxing, muay thai, grappling, judo, boks, bjj, krav maga, kapap, różne style karate, wing chun, kyusho i inne style. Od ponad 30 lat szkoli instruktorów sztuk i sportów walki, funkcjonariuszy służb mundurowych i pracowników ochrony. Wychował ponad 30 czarnych pasów Kick-boxing, kilkadziesiąt czarnych pasów Defendo (Defendo Red) oraz czarnych pasów Krav Maga.

Mistrz Saario latami zbierał, ulepszał i dostosowywał techniki. Wiele lat pracy zostało włożone w rozwój DEFENDO aby dać pewność, że żadna technika nie zawiedzie w sytuacji prawdziwego zagrożenia. Aby wyjść naprzeciw europejskim wymaganiom, DEFENDO było rozwijane w oparciu o europejską kulturę i środowisko. Oświetlenie, klimat, środowisko i kultura tworzą zespół uwarunkowań, który musi zostać wzięty pod uwagę przy rozwijaniu realistycznego systemu samoobrony.

DO CZEGO NAWIĄZUJE NAZWA DEFENDO?

Sama nazwa DEFENDO sięga korzeniami do Szanghaju w 1920 roku. Miasto, będące częścią korony Brytyjskiej, w tym czasie było jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie i właśnie tu miejscowi policjanci, William E. Farbairn i Eric Anthony Sykes, zaczęli tworzyć system walki wręcz i samoobrony, którego techniki sprawdzają się również w warunkach ekstremalnych. Rozwiązania przechodziły próbę ognia na co dzień w trakcie operacji policyjnych, podczas których często dochodziły do sytuacji „życia lub śmierci”. W 1931 roku Fairbairn opublikował swoją książkę pod tytułem Defend-U.

Podczas II wojny światowej William E. Fairbairn otrzymał zadanie stworzenia prostego i skutecznego systemu walki w bliskim dystansie na potrzeby wojsk alianckich, który miał być szybko przyswajalny dzięki technikom opartym na naturalnych reakcjach i potężnym użyciu siły. System został zastosowany przez Brytyjski Wydział Operacji Specjalnych (Special Operations Executive), który między innymi przygotowywał jednostki do działań dywersyjnych na tyłach wroga. Do jednostek tych należeli m.in. legendarni Cichociemni. System Fairbairna zaczęto stosować również w innych brytyjskich, amerykańskich i polskich jednostkach oraz agencjach rządowych (np., OSS – Office of Strategic Services, późniejsze CIA). Treningi były przeprowadzane również w słynnym Camp-X w Kanadzie.

Stosowana przez nas nazwa DEFENDO nawiązuje do rewolucyjnej jak na owe czasy metody treningowej i myśli taktycznej Williama E. Farbairna. Choć techniki stosowane przez nas w dużej mierze różnią się od metody Farbairna, to wspólny cel – dążenie do maksymalnie realistycznego i skutecznego treningu samoobrony i walki wręcz oraz korzenie europejskie tworzą kluczowy wspólny mianownik.

Przez lata techniki były ulepszane i dostosowywane do nowych potrzeb. Tylko techniki wypróbowane pozostały w systemie, a wszystkie niepotrzebne i niepewne zostały usunięte. Wiele lat pracy zostało włożone w rozwój DEFENDO aby dać pewność, że żadna technika nie zawiedzie w sytuacji zagrożenia.

To właśnie dlatego DEFENDO jest uważane za jeden z najlepszych systemów samoobrony na świecie.


   POWRÓT