palka-teleskopowa-walka_1293Pałka teleskopowa jest jednym z wielu środków przymusu bezpośredniego stosowanym w niektórych służbach mundurowych. Niewątpliwą zaletą pałki tego rodzaju jest jej niewielki rozmiar znacznie ułatwiający skryte przenoszenie. Techniki walki umożliwiają jej stosowanie w postaci złożonej jak i rozłożonej – w zależności od sytuacji. Pałka ta może być doskonałym narzędziem do walki obronnej w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu w starciu z brutalnym agresorem. Praktyczne zastosowanie tej pałki nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności lub sprawności – tajemnica skuteczności tkwi w prostocie. Jednakże samo posiadanie pałki nie zastąpi sprawności fizycznej i podstawowych umiejętności walki wręcz.

Jednym z czołowych instruktorów z zakresu szkoleń posługiwania się pałką teleskopową w Polsce jest Tomasz Maczuga – autor podręcznika Pałka teleskopowa – walka obronna. Publikacja adresowana jest przede wszystkim do funkcjonariuszy służb mundurowych, instruktorów taktyki i technik interwencji oraz instruktorów różnych sztuk i stylów walki wręcz lub samoobrony. Zebrany materiał powstał w drodze pragmatycznej analizy i eliminowania tego co nieistotne z punktu widzenia użytkownika pałki teleskopowej. Czytelnik szukający efektownych technik i „magicznych sztuczek” może poczuć się zawiedziony. Za motto książki posłużyły słowa japońskiego mistrza karate: „Siła bez sprawiedliwości to przemoc, sprawiedliwość bez siły to nieudolność”. Opracowanie to powinno posłużyć wszystkim stojącym na straży sprawiedliwości i bezpieczeństwa, aby mogli stać się silniejszymi.

Szkolenia skierowane są zarówno do przedstawicieli służb mundurowych, instruktorów taktyki i technik interwencji, instruktorów systemów walki wręcz jak i prywatnych użytkowników pragnących zadbać o swoje bezpieczeństwo
osobiste.


   POWRÓT